ERE Holding Merkez Binaları

Gazipaşa Enerji Grubu

Enerji

Telekom

Savunma Sanayii

Hava Trafik Kontrol

İnşaat

 

English

Ana sayfa

Kalite Politikamız

Kısaca ERE

Şirketlerimiz

Gazipaşa Enerji Grubu Projesi tamamlandı.

Şahmallar HES'in Geçici Kabulu, 15 Kasım 2006 tarihinde yapılmıştır ve ticari işletme başlamıştır.

Kızıldüz HES'in Geçici Kabulu, 8 Eylül 2006 tarihinde yapılmıştır ve ticari işletmeye başlanmıştır.

Türkiye'nin ulusal enerji politikaları konusunda ERE'nin çalışmaları ve değerlendirmeleri Yayınlar başlığı altında bulabilirsiniz.

Suçatı

Suçatı

Suçatı

Suçatı


GAZİPAŞA Enerji Grubu

Gazipaşa Enerji Grubu'nu oluşturan ve Antalya İli - Gazipaşa İlçesi sınırları içinde, aynı akarsu üzerinde ardarda yer alan Aksu Regülatörleri ve Şahmallar HES ile Sugözü Regülatörü ve Kızıldüz HES projelerinin Otoprodüktör statüsünde gerçekleştirilmesine dair sözleşme 2001 yılında T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile ERE Hidroelektrik A.Ş. (eski adı ile ERE Otoprodüktör A.Ş.) arasında imzalanmıştı. Ancak 4628 sayılı Elektrik Piyasası Yasası'nın yürürlüğe girmesinden sonra projenin serbest elektrik piyasası kapsamında gerçekleştirilmesine karar verilmiş ve 2 Ekim 2003 tarihinde EPDK'dan 40 yıl süreli Üretim Lisansları alınmıştır. 31 Ağustos 2006 tarihli EPDK Kurul Kararı ile Üretim Lisanslarının süresi 49 yıl olarak uzatılmıştır.

    Proje Sahasından Genel Görünüş

Birkapılı HES projesinin Mart-2004'de işletmeye alınmasından sonra Gazipaşa Enerji Grubu Projesi'nin yapımına başlanmıştır. 30 MW kurulu güce sahip olan Gazipaşa Enerji Grubu Projesinin tamamı, 2006 Kasım ayında ticari işletmeye alınmıştır.

Eylül 2006 tarihi itibariyle AREVA liderliğindeki AREVA T&D (Avusturya) - VA TECH Bouvier Hydro (Fransa) - MOTEURS LEROY SOMER (Fransa) konsorsiyumundan temin edilen elektro-mekanik ekipman nakliyesin tamamı gerçekleşmiştir. Elektromekanik ekipmanın montajı ve gerekli testlerin yapılmasını müteakiben, Kızıldüz HES'in geçici kabulu 8 Eylül 2006 tarihinde, Şahmallar HES'inki ise 15 Kasım 2006 tarihinde yapılmıştır ve ticari işletme başlamıştır. Bahsi geçen iki HES'in yılda ortalama 120 Milyon kWh elektrik enerjisi üretmesi planlanmaktadır.

Proje hakkında daha geniş bilgilere aşağıdaki sayfalardan ulaşılabilir;

·  Şantiyeden Fotoğraflar

·  Aksu Regülatörleri ve Şahmallar HES - Özet Teknik Bilgiler

·  Sugözü Regülatörü ve Kızıldüz HES - Özet Teknik Bilgiler

Enerji Referanslarımız:

Yayınlar

Telekom:

ERE/ESER Telekom

Savunma:

Hava Trafik

Inşaat: